Europski dan jezika u XIII. gimnaziji

26. rujna 2023. godine obilježili smo Europski dan jezika u našoj školi prigodnom izložbom. Dva plakata izložena u holu škole izradili su učenici 3. B razreda u sklopu nastave engleskog jezika. Na njima možete vidjeti kako se kažu izrazi Hello! i Thank you! na različitim jezicima i naučiti neke zanimljive činjenice o jezicima, koje možda niste znali.

Nadamo se da ćete razgledati plakate, koje su učenici 3. B razreda marljivo i s velikim entuzijazmom napravili, osvijestiti još jednom važnost učenja stranih jezika i obogatiti svoj rječnik izrazima iz stranih jezika.

Što je Europski dan jezika?

Europska godina jezika 2001., koju su zajednički organizirali Vijeće Europe i Europska unija, uspjela je uključiti milijune ljudi diljem 45 zemalja sudionica. Njihove aktivnosti slavile su jezičnu raznolikost Europe i promicale učenje jezika. Nakon uspjeha te godine, Vijeće Europe proglasilo je Europski dan jezika koji se slavi 26. rujna svake godine.

Koji su opći ciljevi Europskog dana jezika?

1. Upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje;
  2. Promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koje treba njegovati i sačuvati;
  3. Poticati cjeloživotno učenja jezika u školi i izvan nje, bilo u svrhe školovanja, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.

Zašto Europski dan jezika?

Europa je bogata jezicima - postoji preko 200 europskih jezika i još ih se više govori među građanima čije su obitelji podrijetlom s drugih kontinenata. To je važan resurs koji treba priznati, koristiti i njegovati.

Učenje jezika drugih naroda način  je pomaganja da bismo razumjeli jedni druge bolje i prevladali naše kulturološke razlike.

objavio: Ines Šimac   datum: 28. 9. 2023.

« Travanj 2024 »